Masaż klasyczny swoje korzenie ma w starożytnych Chinach. Początkowo masaż był jednym z obrządków religijnych, by następnie stać się jednym z ważniejszych zabiegów w medycynie ludowej. Znakomite skutki lecznicze masażu zostały z czasem docenione na całym świecie. Masaż klasyczny stał się podstawą innych masaży, które są dziś stosowane na różnorakie przypadłości, m.in. masażu leczniczego czy sportowego, a także wyciszającej organizm wersji, jaką jest masaż relaksacyjny.
Masaż klasyczny – jak się do niego przygotować?
Masaż wykonywany jest na gołym ciele, dlatego dla komfortu własnego i osoby masującej zaleca się aby przed masażem wziąć prysznic. Jeśli nie możesz tego zrobić wcześniej, w większości gabinetów znajduje się kabina prysznicowa. Zaleca się także, aby na co najmniej godzinę przed masażem, nie jeść obfitego posiłku. Większość czasu w masażu klasycznym leży się na brzuchu, z pełnym żołądkiem byłoby to mało komfortowe.
Masaż klasyczny – techniki wykonywania
Masaż klasyczny to kilka następujących po sobie technik: głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie, wibracja, wałkowanie, wyciskanie.
Głaskanie
Głaskanie, to technika, która zaczyna i kończy masaż klasyczny. Głaskanie wykonujemy głównie wewnętrzną częścią dłoni, która powinna przylegać w całości do ciała osoby masowanej wywierając równomierny nacisk. Głaskanie zwiększa oddychanie skórne, oczyszcza skórę ze zrogowaciałego naskórka, pobudza obieg krwi, rozgrzewa ciało. Technika głaskania może być stosowana nie tylko na początku i końcu masażu, ale również pomiędzy pozostałymi technikami.
Rozcieranie
Rozcieranie wykonujemy ruchami okrężnymi lub półkolistymi głównie opuszkami palców od drugiego do piątego lub kciukiem. Rozcieranie rozluźnia blizny, uelastycznia więzadła, powoduje rozluźnienie się mięśni, zmniejsza pobudliwość nerwową. Wykonujemy je znacznie energiczniej niż głaskanie, w przedziale od około 60 do 100 ruchów na minutę.
Ugniatanie
Ugniatanie to główna część masażu klasycznego. Najczęściej ugniatanie wykonujemy chwytem szczypcowym lub kleszczowym. Ugniatanie polega na uniesieniu mięśni od podstawy i uciskaniu ich (ugniataniu). W masażu stosujemy też ugniatanie punktowe, które polega na uciskaniu mięśni kciukami lub opuszkami palców 2 i 3. Dzięki ugniataniu zmęczone mięśnie odpoczywają, a uszkodzone są pobudzane do regeneracji.
Oklepywanie
W zależności od użytej siły, oklepywanie może mieć różne skutki działania. Oklepywanie słabe, będzie działało kojąco, a mocne pobudzająco na układ nerwowy. Oklepywanie wykonujemy w formie siekania, miseczek, miotełek lub wymiatania. Jest ono techniką szybką, około 100 krótkich uderzeń na minutę. Oklepywania nie wykonujemy u dzieci i osób starszych.
Wibracja
W masażu klasycznym używamy wibracji labilnej i stabilnej. Wibracja labilna polega na przesuwaniu dłoni wprawionej w wibracje po ciele masowanego. Używamy jej do masowania dłuższych odcinków mięśniowych. Wibracja stabilna jest używana np. przy masażu pośladków, gdzie przykładamy dłoń do mięśnia pośladkowego i wprawiamy ją w wibrację, nie przesuwając jej. Wibracja działa na mięśnie uspokajająco, rozluźnia je.
Wstrząsanie (roztrząsanie, roztrzepywanie)
Wstrząsanie jest odmianą wibracji, wykonujemy je najczęściej wszystkimi palcami, szeroko rozstawionymi na ciele masowanego, delikatnie wibrując.
Wałkowanie
Wałkowanie to odmiana uciskania, którą wykonujemy jedynie na udzie i ramieniu masowanego.
Wyciskanie
Wyciskanie jest odmianą głaskania, ale wykonuje się je z dużo większym naciskiem. Wyciskanie to tzw. głaskanie głębokie. Stosowane jest głównie w masażu sportowym i drenażu limfatycznym. Działa pobudzająco na układ nerwowy.